Regionální pracoviště Střední Čechy >> Akce >> Festival ptactva v CHKO Český kras

Festival ptactva v CHKO Český kras

Festival ptactva v CHKO Český kras
  • datum: 5. 10. 2019
  • místo: sraz v sobotu 5. 10. v 8:15 na nádraží v Srbsku
  • typ: Exkurze v terénu
  • příloha: 2019_05_10_Festival_ptactva.pdf (1,3 MB)

AOPK ČR, regionální pracoviště Střední Čechy - Správa CHKO Český kras ve spolupráci s Českou společností ornitologickou vás srdečně zve na tradiční podzimní exkurzi za ptactvem Českého krasu.

Sraz účastníků je v sobotu 5. října 2019 v 8:15 v Srbsku u nádraží.

Trasa povede ze Srbska proti proudu Berounky až k soutoku potoka Kačák s Berounkou, kde proběhne ukázka kroužkování ptáků. Případní samostatní zájemci mohou přijít v 8:00 hod rovnou na místo kroužkování.

O jednotlivých kroužkovaných druzích (ale nejen o nich) můžete vyslechnout zajímavé informace a ptát se na vše, co vás z ornitologie (i zoologie, ochrany přírody apod.) zajímá.

S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu, terénní oblečení a dobré boty), ale také dalekohled, který uplatníte například při pozorování ptáků kolem Berounky.

Kroužkování bude provádět ornitolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý, který bude ptáky také popisovat, vyprávět o jejich způsobu života a zodpovídat vaše dotazy.

Exkurze je neplacená, není třeba se přihlašovat, jen přijít.

Případné podrobnější dotazy na tel.: 728 878 352 nebo na adrese jaroslav.vesely@nature.cz

Účastníci exkurze, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu BioLog a také praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

O Festivalu ptactva ze stránek České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz)

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový fetsival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků se v loňském roce (2018) zúčastnilo více než 25 000 lidí. Stejně jako v roce 2017 se do ní zapojilo 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 956 akcí po celé Evropě měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště. V České republice dobrovolníci připravili 39 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1 500 návštěvníků. Ti se také dozvěděli, jak je důležité chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdiště, tahové zastávky a zimoviště.

Festival ptactva Festival ptactva Festival ptactva Festival ptactva Festival ptactva

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt