Regionální pracoviště Střední Čechy >> Aktuality RP Střední Čechy >> Mapování vlaštovek a jiřiček v Českém krasu v roce 2018

Mapování vlaštovek a jiřiček v Českém krasu v roce 2018

Mapování vlaštovek a jiřiček v Českém krasu v roce 2018

17.1.2019

V loňském roce vyhlásila AOPK ČR, RP Střední Čechy, Správa CHKO Český kras ve spolupráci se skupinou pro výzkum vlaštovek při Společnosti spolupracovníků Kroužkovací stanice projekt určený především pro školy a pro školní děti. Smyslem projektu je zapojit děti (i dospělé) do sledování života vlaštovek a jiřiček a podnítit jejich pozitivní vztah nejen k těmto ptáčkům, ale i k dalším druhům a přírodě obecně.

V Českém krasu a okolí bylo v roce 2018 okroužkováno celkem 2 361 pull. vlaštovek v hnízdě, z toho přímo v Českém krasu 875 pull.

Pull. - znamená kroužkování nevzletných mláďat v hnízdě.

Desítky jedinců těchto bývalých pull. byli znovu odchyceni na nocovištích při podzimním tahu. A to nejenom na (Českému krasu nejbližší) odchytové lokalitě v rákosině rybníka Petrlánek u Lužce, ale i na rybníku Bulhar u Unhoště, nebo na rybnících v okrese Příbram, Praha - západ a na pražských lokalitách.

Do akce se aktivně zapojilo šest škol, z kterých nám dvě poskytly i práce svých žáků.

Na příklady těchto prací se zde můžete podívat.

Děti z 2. C. ZŠ Řevnice zpracovaly ve skupinkách hezké projekty. Při práci na nich se mnohému naučily a také si všimly, že kvůli jarnímu suchu a nedostatku bláta vlaštovky i jiřičky na jaře zaostaly se stavbou hnízd.

Ukázky projektů:

Vlaštovky s křížovkou tvořili Václav Černý, Štěpánka Marková a Jan Sebastien Staněk:

Titulní strana  Obsah

Vlaštovky s dílky na skládání tvořili Markéta Jislová, Jarmila Mutlová a Anna Marie Staňková:

Titulní strana  Obsah

 

Děti ze školní družiny ZŠ Beroun Závodí spočítaly všechna hnízda jiřiček v okolí, našly a nahlásily obsazené hnízdo vlaštovek a navíc se ještě pustily do psaní pohádek o vlaštovkách. Průběh pozorování vlaštovek a jiřiček popsaly děti zde: Pozorovani_vlastovek_jiricek_ZŠ Závodí.pdf

Ukázky pohádek:

Vlaštovák Viky.pdf

Ztracená vlaštovka.pdf

A zde jsou fotografie z pozorování a kroužkování vlaštovek a jiřiček:

Ve stodole Vlaštovka na hnízdě Kroužkování pull. vlaštovky Kroužkování pull. vlaštovky Jiřičky staví hnízdo

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt