Regionální pracoviště Střední Čechy >> Aktuality RP Střední Čechy >> Minuty z přírody - koniklec luční český

Minuty z přírody - koniklec luční český

Minuty z přírody - koniklec luční český

30.1.2017

Nezapomeňte se v pondělí 30.1. v 18.25 na ČT1 podívat na další díl pořadu z cyklu České televize Minuty z přírody, tentokrát věnovaný konikleci lučnímu českému.

Koniklec  luční český (Pulsatilla pratensis)  je až 20 cm vysoká vytrvalá, bělavě chlupatá bylina z čeledi pryskyřníkovitých. Slovo koniklec se odvozuje od výrazu „poniklý“, tedy skloněný. Poupata a tmavě fialové květy koniklece lučního jsou skutečně k zemi skloněné a před deštěm se ještě navíc zavírají. Mnohdy tak poskytnou úkryt opylujícímu hmyzu – včelám a čmelákům. Celá rostlina je pokrytá hustými chlupy, které chrání proti mrazu. Koniklec luční totiž kvete již od předjaří, nejhojněji však v dubnu. Je to teplomilný druh, roste na slunných a světlých místech, například na skalních stepích, kamenitých a travnatých stráních, vzácně též v lesostepi nebo ve světlých lesích. Po odkvětu se květní stopky napřimují a prodlužují. Plody – nažky opatřené dlouhým chlupatým přívěskem tak vystavují větru, který je rozšiřuje po stepních trávníkách.  Jedná se o zvláště chráněný druh, ve vyhlášce 395/92 Sb. figuruje v kategorii silně ohrožený.

Koniklec luční patří díky svým bohatým populacím mezi rostlinné symboly Českého krasu.

CHKO Křivoklátsko ho například najdeme v NPR Týřov, PR Čertova skála, PR Na Babě, PR Kabečnice, vzácně též PR Stříbrný luh, PP Trubínský vrch, Pěnčina a určitě ještě na dalších skalnatých stepích v údolí Berounky.

Reprízu pořadu můžete zhlédnout 31.1. v 9.00 na programu ČT2 a od 31.1. také v internetovém iVysílání České televize.

Koniklec luční český foto Petr Hůla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koniklec jaro foto Petr Hůla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koniklec luční český

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt