Minuty z přírody - mravkolev

Minuty z přírody - mravkolev

18.1.2017

Nezapomeňte se ve čtvrtek 19.1. v 18.25 na ČT1 podívat na další díl pořadu z cyklu České televize Minuty z přírody, tentokrát věnovaný mravkolvu.

Larva mravkolva je mnohým známá spíše jako „Ťutínek“ z Ferdy Mravence. Mravkolvi jsou pozoruhodní především díky zvláštnímu způsobu života larev. V půdě si larvy hloubí trychtýřovité jamky, sloužící k lapení potravy. Larva je stále schována na dně pod vrstvičkou písku, takže ji obvykle není vidět. Když mravenec, nebo jiný hmyz, vleze za okraj nálevky, shodí několik zrníček písku na dno pasti. Upozorní tím mravkolva a ten na něj začne házet jemný písek, který mravenci ztěžuje vylézt z pasti, až se nakonec ocitne na dně, kde se ho hladová larva zmocní. Larva mravkolva je klasickým příkladem tvora s mimotělním trávením. Vstříkne do oběti velké množství slin, které obsahují pestrou směs enzymů. Ty způsobí, že vnitřní orgány kořisti se během krátké doby přemění na tekutinu, kterou pak larva vysaje. Vzrostlé larvy se kuklí v kulovitých zámotcích, utkaných z jemných hedvábných vláken, kterými jsou spojena zrnka písku, takže kokon dokonale splývá s okolním prostředím.

Dospělci mravkolvů jsou okřídlení a nenápadní. Zoologicky patří mravkolev mezi síťokřídlý hmyz. Pro hloubení jamek jsou vhodné suché sypké půdy u pat skalních výchozů, které je kryjí před deštěm. Skalní výchozy se v CHKO Český kras hojně nacházejí především v údolí podél vodních toků. V CHKO Blaník a okolí byly doposud zaznamenány dva druhy mravkolvů.

Reprízu pořadu můžete zhlédnout 20.1. v 9.00 na programu ČT2 a od 20.1. také v internetovém iVysílání České televize.

Mravkolev Euroleon nostras  foto L. Hanel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mravkolev dospělec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mravkolví pasti

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt