Minuty z přírody - skorec vodní

Minuty z přírody - skorec vodní

14.2.2017

Nezapomeňte se v pátek 17.2. v 18.25 na ČT1 podívat na další díl pořadu z cyklu České televize Minuty z přírody, tentokrát věnovaný skorci vodnímu.

Skorec vodní (Cinclus cinclus) je černohnědý pták s bílou náprsenkou patřící mezi pěvce. Váží cca 60 g a velikostí a tvarem těla připomíná kosa. Má velmi husté a mastné peří, krátký ocas a silné nohy s ostrými drápy. To mu poskytuje výhodu při hledání potravy pod vodou, kde loví hmyz. Potápění trvá obvykle jen několik vteřin a připomíná spíše pobíhání po dně, při kterém zobákem a nožkami odhrnuje kamínky. Biotop tvoří rychle tekoucí toky s chladnou a dobře průhlednou vodou. Živí se zejména drobnými vodními živočichy, nejčastěji vodními larvami hmyzu. Hnízdo kulovitého tvaru z měkkého rostlinného materiálu využívá opakovaně několik let. Staví je samec i samice v dutinách v březích, pod mosty, často jen několik centimetrů nad vodní hladinou. Samička snáší 4 – 5 vajec, na kterých sedí 16 dní. O mláďata se starají oba rodiče. Skorec je stálým celoročně se vyskytujícím druhem. Skorec je ohrožován predátory, jakými jsou zejména draví ptáci, kuny či hryzci, ale i ničením a znečišťováním vodních toků, rušením na hnízdištích, povodněmi, které mohou zničit hnízda, a také krutými zimami, které vedou k nedostatku potravy.

Na území CHKO Křivoklátsko patří mezi početně stabilní druhy, odhadovaný počet je 15 – 25 hnízdících párů. Jeho výskyt je podporován instalací umělých hnízdišť – budek, umístěných pod mostní konstrukce na menších tocích.

Pomístně hnízdí také v CHKO Blaník.

Reprízu pořadu můžete zhlédnout 18.2. v 9.00 na programu ČT2 a od 18.2. také v internetovém iVysílání České televize.

skorec vodní - foto Petr Hůla

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt