Regionální pracoviště Střední Čechy >> Akce >> Evropský den chráněných území v Českém krasu v netradičním termínu

Evropský den chráněných území v Českém krasu v netradičním termínu

Evropský den chráněných území v Českém krasu v netradičním termínu
  • datum: 19. 9. 2020
  • místo: Sraz u pošty v Karlštejně mezi 8:30 a 11:00 hod.
  • typ: Exkurze v terénu
  • příloha: 20200919_EDCHU.pdf (838,8 kB)

Oblíbená akce CHKO Český kras - Evropský den chráněných území (Českým krasem za Hagenem) - se letos uskuteční v náhradním termínu. Jedná se o speciální jednodenní naučnou stezku, kdy je cestou možné při tematických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu.

Součástí asi 12 km dlouhé trasy je i průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a tajemným Hagenem.

Začátek akce je v sobotu 19. září 2020 v Karlštejně u pošty kdykoliv mezi 8:30 – 11:00.

Zde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.

Trasa pokračuje kolem Dubu sedmi bratří do areálu společnosti Lomy Mořina s.r.o., kde se uskuteční průchod štolou k lomu Malá Amerika (baterka a pevná obuv nutná, vstupné do štol činí 50,- Kč a platí se až u štol). Průchod štolami bude umožněn výhradně účastníkům akce, kteří se prokáží kartičkou s razítky na kontrolách. U vchodu do štol bude mít tradičně svůj informačně zábavný (o přírodě a její ochraně) stánek Agentura Koniklec.

Pro ostatní zájemce je možný vstup do podzemí až po 14. hodině a nejdéle do 17 hodin. Případné informace se dozvíte na http://www.hagen-morina.cz/ nebo hagen.morina@gmail.com

Další trasa vede již po povrchu kolem lomu Malá Amerika přes Pání horu, kolem vrchu Doutnáče, přes lom Na Chlumu a do Srbska.

Putování končí v Srbsku u parkoviště hotelu U Berounky, kde účastníci dostanou diplom a historický odznáček CHKO Český kras.

Plánek celé trasy si můžete prohlédnout zde: Trasa EDCHÚ Český kras

Účastníci, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu BioLog a dozví se i praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR.

Pro terénní kočárky je trasa víceméně sjízná (samozřejmě mimo štol).

Pro psy na vodítku je cesta schůdná, je možné vzít je s sebou i do štoly (jste-li ochotni po nich uklízet případné exkrementy), nebo počkají před štolou.

Pro cyklisty je akce nevhodná – je lepší zvolit úplně jiný výlet. Výjimkou jsou děti na malých dětských odrážedlech v doprovodu pěších dospělých.

Světová historie velkoplošných chráněných území se odvíjí již od roku 1872, kdy byl vyhlášen první národní park světa, americký Yellowstone. Američané již tehdy deklarovali, že toto území má být zachováno pro budoucí generace a sloužit k potěšení lidu.

Historie evropských národních parků začala sice s více než třicetiletým zpožděním ve Švédsku, ale zato bylo v roce 1909 vyhlášeno národních parků hned devět.

Jako připomenutí počátku historie evropských národních parků se v květnu v celé Evropě slaví Evropský den chráněných území. Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

Geologická zastávka Mykologická zastávka Mykologická zastávka Okno Malé Ameriky Poznávání dřevinKarlštejn start Hravý stánek Koniklec

 

 

 

 

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt