Regionální pracoviště Střední Čechy >> Akce >> Festival ptactva v Tachlovicích

Festival ptactva v Tachlovicích

Festival ptactva v Tachlovicích
  • datum: 26. 9. 2020
  • místo: Sraz v sobotu 26. 9. 2020 v 8.40 na Jakubském náměstí v Tachlovicích před obecním úřadem
  • typ: Exkurze v terénu
  • příloha: 20200926_Festival_ptactva_Tachlovice.pdf (635,8 kB)

AOPK ČR, RP Střední Čechy, Správa CHKO Český kras vás srdečně zve na ornitologickou vycházku - Festival ptactva v Tachlovicích.

Sraz účastníků je v sobotu 26. 9. 2020 v 8.40 (po příjezdu autobusu) na Jakubském náměstí v Tachlovicích před obecním úřadem.

Autobus 310 vyjíždí ze Zličína v 8:17, jede přes Chrášťany, Jinočany a Dobříč do Tachlovic, kde má podle jízdního řádu být v 8:33. Jízdní řád naleznete zde: Jízdní řád

Při sobotní jen pár kilometrů dlouhé vycházce, budete moci nejen pozorovat ptáky v přírodě, ale také se zúčastnit ukázky jejich odchytu a kroužkování. O jednotlivých kroužkovaných druzích (ale nejen o nich) můžete vyslechnout zajímavé informace a ptát se na vše, co vás z ornitologie (i zoologie, ochrany přírody apod.) zajímá.

S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu, terénní oblečení a dobré boty), ale také dalekohled, který uplatníte například při pozorování ptáků kolem Berounky.

Kroužkování bude provádět ornitolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý, který bude ptáky také popisovat, vyprávět o jejich způsobu života a zodpovídat vaše dotazy.

Exkurze je neplacená, není třeba se přihlašovat, jen přijít.

Případné podrobnější dotazy na tel.: 728 878 352 nebo na adrese jaroslav.vesely@nature.cz

Účastníci exkurze, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu BioLog a také praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

O Festivalu ptactva ze stránek České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz)

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový fetsival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků se v loňském roce (2018) zúčastnilo více než 25 000 lidí. Stejně jako v roce 2017 se do ní zapojilo 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 956 akcí po celé Evropě měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště. V České republice dobrovolníci připravili 39 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1 500 návštěvníků. Ti se také dozvěděli, jak je důležité chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdiště, tahové zastávky a zimoviště.

Mlynařík dlouhoocasý Lejsek bělokrký těsně po kroužkování Žluna zelená

Regionální pracoviště Střední Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt