NPR Voděradské bučiny
Předmětem ochrany jsou staré přírodě blízké bukové porosty a pozoruhodné jevy periglaciálního zvětrávání (vzniklé vlivem mrazu).
Katastrální území: Černé Voděrady, Jevany, Vyžlovka (okres Kolín), Louňovice (okres Praha-východ)
Výměra: 658,03 ha
Vyhlášeno: 1955
Nadmořská výška: 350 – 500 m
Rezervace představuje rozlehlý lesní komplex na pravém břehu Jevanského potoka. Druhová skladba bukových porostů odpovídá kyselému podkladu, tvořenému převážně žulami. K buku je místy přimíšen dub letní, habr obecný, ojediněle osika, lípa a bříza. Původně přimíšená jedle byla v minulosti lesnickým hospodařením záměrně potlačena. V bylinném patře se vyskytují typické druhy kyselých bučin jako je bika hajní, metlička křivolaká, pstroček dvoulistý atd. Ve sníženinách a na podmáčených půdách rostou jasanové olšiny.
Lesy jsou poměrně blízké přírodě a hospodaření v nich je přizpůsobeno ochranářským cílům. Jsou zde i vyhrazené plochy, kde se neprovádějí žádné zásahy. Rezervace slouží jako vědecko – výzkumný a naukový objekt Lesnické a environmentální fakulty České zemědělské univerzity v Praze.
Kromě běžné lesní zvěře hnízdí ve zdejších lesích řada vzácnějších ptáků, jako je datel černý, holub doupňák, včelojed, jestřáb a čáp černý. V potůčcích se vyskytuje chrostík Synagapetus moselyi, známý u nás pouze z této lokality.
Reliéf je pahorkatinný, na mnoha místech lze sledovat stopy dlouhodobého působení ledu, mrazu a větrné eroze – kary, varpy a skalní moře.
Územím vede několik turisticky značených cest a naučná stezka.
Aktuální Plán péče o NPR Voděradské bučiny na období 2011 - 2020 naleznete zde:
Plán péče 2011-2020 NPR Voděradské bučiny.zip 27.3 MB